Gospodarka / Wymiana Walut 08/11/2022

Zakup floty samochodowej, a kurs walut

Flota samochodowa to dla wielu kluczowe narzędzie pracy. Samochody kadry menadżerskiej oraz kadry zarządzającej stają się nie tylko podstawowym wyposażeniem, ale i istotnym elementem identyfikacji korporacyjnej. wielu przedsiębiorców kupuje auta w zagranicznych salonach samochodowych wymieniając wcześniej waluty w kantorze internetowym.

Dlaczego za granicą? Odpowiedź jest prosta. Samochody, szczególnie te marki premium, są tańsze. A każdy lubi oszczędzać, szczególnie jeśli chodzi o zakup nie jednego auta na użytek prywatny, a całej floty. Oczywiście, aby było to jeszcze bardziej opłacalne, cena zakupu chociażby w euro, także musi być atrakcyjna. Dlatego wiele firm z taką uważnością i skrupulatnością śledzi notowania. Dokonując wymiany w kantorze internetowym, mogą oni zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych.

Aby przewidywać politykę cenową koncernów motoryzacyjnych i świadomie planować budżet floty, warto znać czynniki, które oddziałują na kurs walutowy. Są to chociażby: Są to: podaż i popyt na zagranicznej jednostki pieniężne, stan bilansu handlowego i płatniczego, poziom cen w kraju i za granicą, przepływy kapitałów, stopień reglamentacji walutowej, polityka walutowo-pieniężna.

Kurs walutowy  jeśli chodzi o samochody, spełnia dwie podstawowe funkcje. Są to: funkcja informacyjna i cenotwórcza. W pierwszej, kurs informuje osoby fizyczne i prawne w danym kraju o cenie walut obcych. Wykorzystywana jest ona w decyzjach wielu podmiotów. Druga, polega na przenoszeniu, poprzez kurs waluty, zagranicznego układu cen (i zagranicznych relacji cenowych) na krajowy układ cen wraz ze wszystkimi wynikającymi stąd ekonomicznymi konsekwencjami dla gospodarki krajowej. Funkcja ta może być ograniczana przez system cen, opłat i stosowanych podatków od importu. Pamiętajmy, że kurs walutowy wpływa bezpośrednio na ceny towarów w handlu zagranicznym, na ceny walorów obcych na rynku wewnętrznym oraz pośrednio na ceny towarów przeznaczonych na rynek wewnętrzny.

Umacniający się kurs euro w stosunku do złotego to czynnik, który owocuje podwyżkami w salonach samochodowych. Duży wpływ mają też tzw. nastroje inwestorów, a te są zależne od m.in. cen surowców czy światowej polityki.

Jeśli przedsiębiorca chce zmienić flotę samochodów, to najlepiej jest to zrobić, gdy kurs krajowej waluty jest mocniejszy. Do wymiany pieniędzy dobrze jest wybrać kantor internetowy. Transakcja online jest bez wątpienia korzystniejszą opcją niż ta oferowana w kantorze stacjonarnym czy innych podobnych punktach. Otrzymujemy zdecydowanie niższe ceny pieniędzy oraz korzystniejsze spready, co w przypadku wymiany tak dużej sumy, jaka jest potrzebna na zakup floty samochodowej, daje naprawdę sporą oszczędność dla przedsiębiorstwa.

Firma, kupując auta za granicą, powinna pamiętać jeszcze o doliczeniu akcyzy oraz ewentualnych kwestiach podatkowych. Samochody są jednym z najczęściej wykorzystywanych środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego ich zakup w jak najlepszej cenie jest podstawą. Pamiętaj, kurs walutowy wpływa na koszty i dochody przedsiębiorstw, w tym również na cenę aut. Dlatego jeszcze dziś warto rozważyć współpracę z kantorem internetowym i zobaczyć co oferuje.

Dr Bożena Kupacia
Doktor | + posts

Doktor Ekonomii. Wieloletni diler walutowy.

Może ci się również spodobać...

Dlaczego kantory internetowe są lepsze niż stacjonarne?

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost popularności kantorów internetowych, które oferują wymianę walut w przestrzeni wirtualnej....

Kantor online – nieodzowne narzędzie każdego przedsiębiorcy

W dzisiejszym globalnym rynku, gdzie firmy często działają na wielu rynkach jednocześnie, szybka i efektywna wymiana...

Jak oszczędzać na wakacje od dziś?

Każdy marzy o wypoczynku. Raz w roku, dwa razy w roku – im częściej tym lepiej....

Technologiczne aspekty bezpieczeństwa środków w kantorach internetowych

Szyfrowanie danych transakcyjnych W erze cyfrowej bezpieczeństwo środków w kantorach internetowych jest nierozerwalnie związane z ochroną...