Płacimy przez Internet, mamy konta bankowe on-line, korzystamy z kantoru internetowego. Czy mamy wtedy w głowie myśl o tym, że możemy zostać ofiarami cyberataku? Najprawdopodobniej nie. Warto jednak wiedzieć jak się przed nimi chronić.
Cyberprzestępczość to przestępczość w zakresie działań skierowanych przeciwko systemowi komputerowemu i czynom dokonanym przy użyciu komputera jako narzędzia. Oczywiście dzieje się przez Internet. A ten wykorzystujemy przecież do różnych celów: wyszukujemy informacje, komunikujemy się, załatwiamy sprawy urzędowe i nie tylko, pracujemy, płacimy czy otrzymujemy pieniądze. Przestrzegając pewnych zasad, w mniejszym stopniu jesteśmy narażeni na zagrożenia.
Jakie cyberataki się zdarzają najczęściej?
Do najbardziej popularnych przestępstw internetowych należą: kradzież tożsamości, pozyskanie danych do konta bankowego lub danych karty kredytowej, oszustwo na BLIK-a, fałszywe linki w emailach lub smsach (phishing), fałszywe strony www sklepów czy banków.
Zatem postawmy sobie najważniejsze pytanie: jak się chronić przed cyberprzestępcami i czy w ogóle jest to możliwe? Podpowiemy kilka najważniejszych reguł, których warto przestrzegać.
- nie podawaj nikomu swoich danych do logowania się na konto bankowe oraz danych kart.
- nie wstawiaj do Internetu ani na portale społecznościowe zdjęć kart płatniczych, kredytowych oraz dokumentów.
- nie podawaj żadnych poufnych danych przez telefon (haseł, loginów, danych karty kredytowej – żadna instytucja, w tym banki czy kantory internetowe, o to nie prosi).
- nie wchodź na podejrzane strony www, nie pobieraj plików.
- nie otwieraj plików, nie klikaj w linki, które otrzymasz w mailu bądź w smsie od nieznanego nadawcy.
- nie podawaj nigdzie swoich danych.
- zwracaj uwagę na stronę logowania do banku, zarówno na jej wygląd, jak i na adres URL witryny banku.
- zabezpiecz swoją domową sieć internetową zmieniając domyślne hasło do sieci Wi-Fi na bardzo silne.
- tam gdzie możesz, ustaw i korzystaj z dwuetapowej weryfikacji.
- unikaj połączeń z publicznymi sieciami, a jeśli to konieczne, korzystaj z vpn’a.
- korzystając z różnych komunikatorów internetowych, staraj się wybierać te, które są szyfrowane.
- zainstaluj program antywirusowy na komputerze, który będzie regularnie skanował dysk i sprawdzał twoje działania on-line.
- zaktualizuj wszystkie systemy i aplikacje, i rób to regularnie.
- ustaw silne hasła trudne do odgadnięcia (niech zawierają duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne, i niech nie będą to ważne dla Ciebie daty).
- w Internecie kupuj ze sprawdzonych sklepów, jeśli nie znasz danej witryny, zweryfikuj firmę lub osobę oferującą produkty i sprawdź opinie na jej temat.
- pomyśl, zanim udostępnisz w Internecie swoje prywatne zdjęcia, filmy lub inne informacje o sobie.
W dzisiejszych czasach, trudno sobie wyobrazić życie bez dostępu do sieci. Pamiętajmy, że każda nasza aktywność w Internecie, zostawia po nas ślad cyfrowy. Nie da się tego uniknąć, nawet jeśli stosujemy zasady anonimowości. Tryb incognito nie chroni Cię przed wszystkim. Jednak w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, stosowanie pewnych reguł cyberhigieny może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami cyberataku.

Dr Magdalena Grzyb
Doktor Zarządzania i Marketingu.