Śladami złota i pieniądza – atrakcje turystyczna dla fanów świata finansów

Interesujesz się numizmatyką? A może wiedza o pieniądzach to Twój „konik”. W takim razie pokażemy Ci, jakie miejsca pasujące do Twojej pasji warto odwiedzić w Polsce i na świecie.

Nie trzeba wcale daleko jechać, bo atrakcje związane ze złotem czy pieniędzmi są niemal na wyciągnięcie ręki. Będąc w stolicy warto zajrzeć do Centrum Pieniądza NBP oraz na

Giełdę Papierów Wartościowych.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to nowoczesna placówka edukacyjna ukazująca dzieje pieniądza oraz jego rolę na tle gospodarczo-społecznej historii świata i Polski. W 16 salach poznasz m.in. historię pieniądza, poczujesz się jak makler, wejdziesz do sejfu i zobaczysz jak w środku wygląda bankomat, a także nauczysz się odróżniać falsyfikat od oryginału.

Giełda Papierów Wartościowych. W ramach wizyty możesz obejrzeć hol Centrum Giełdowego oraz figurkę giełdowego byka, zajść na Salę Notowań, w której znajduje się charakterystyczny dzwon giełdowy. Warto także zerknąć na pracę maklerów oraz oczywiście na aktualne notowania spółek, które są wyświetlane na dużych ekranach.

Z Warszawy przenosimy się na Dolny Śląsk. w okolicach Legnicy znajduje się

Muzeum Złota w Złotoryi. Przyciąga rzesze fanów nie tylko numizmatyki. W zbiorach znajdują się bowiem przedmioty z różnych dziedzin, taki jak: geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne. Stała wystawa związana jest z górnictwem złota oraz pozyskiwaniem tego kruszcu w regionie kaczawskim. W okolicy funkcjonuje także kopalnia złota Aurelia wykuta pod górą Św. Mikołaja. Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m.

Na Dolnym Śląsku warto zajrzeć także do Kopalni Złota w Złotym Stoku. To wielki obszar w Kotlinie Kłodzkiej. Są tam dostępne sztolnie: Gór Złotych, Książęca i źródełko miłości,  Czarna i podziemny wodospad, Gertrudy. Oprócz atrakcyjnego zwiedzania, czeka Cię płukanie złota, wybijanie złotych monet, Muzeum Minerałów, czy wizyta w średniowiecznej osadzie górniczej.

Wybierając się na wycieczkę poza regiony naszego kraju, polecamy zajrzeć do Kopalni złota Rosia Montana w Rumunii, Muzeum Pieniądza w Wilnie, Amsterdam Stock Exchange czy też Mennicy Narodowej w Madrycie.

Muzeum Pieniądza w Wilnie to jedno z najbardziej nowoczesnych muzeów pieniądza w krajach bałtyckich. Opowiada o historii działalności banku centralnego Litwy oraz wprowadza w ogromny świat pieniądza i tajemnice finansów. Zapoznasz się tu z historią bankowości świata, pieniędzy papierowych oraz obecnych kart kredytowych oraz zobaczysz jak wyglądały pieniądze w starożytności.

Kopalnia złota Rosia Montana w Rumunii swoimi początkami sięga XV w pne. Na powierzchni urządzono mini skansen z maszynami do wydobycia i obróbki złota. W niewielkim budynku znajduje się też muzeum przedstawiające historię wydobycia złota na tych terenach.

Euronext, czyli Amsterdam Stock Exchange to giełda papierów wartościowych z siedzibą w Amsterdamie, w Holandii. Weźmiesz tam udział w zwiedzaniu edukacyjnym, obejrzysz zabytkową siedzibę giełdy, a także  w realistycznej symulacji sesji giełdowej. Pamietajmy, że handel i trading odbywją się tam do dziś, wiec miejsce jest żywe i dostarczy wiele ciekawych przeżyć giełdowych.

Będąc w Hiszpanii, zajrzyj do Mennicy Narodowej w Madrycie. To największe tego typu muzeum na świecie. Oferuje pokaźny i niesamowity zbiór monet, medali oraz wszelkiego rodzaju obligacji i bonów, a także maszyny, które drukują pieniądze. Co ciekawe, wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Prof. Stanisław Boledz
Profesor | + posts

Profesor Ekonomii UW. Diler Walutowy z kilkudziesięcioletnim stażem.

Może ci się również spodobać...

Wykorzystanie kantorów internetowych do optymalizacji kosztów transakcyjnych w międzynarodowym wynajmie krótkoterminowym

Operacje wymiany walut są nieodłącznym elementem międzynarodowego wynajmu krótkoterminowego. Właściciele nieruchomości oraz ich goście często muszą...

Zabezpieczanie transakcji walutowych w kantorach internetowych

Szyfrowanie danych jako fundament bezpieczeństwa Zabezpieczenie transakcji walutowych w kantorach internetowych rozpoczyna się od solidnej infrastruktury...

Strategie zarządzania rynkiem walutowym w kontekście turystyki

Wpływ kursów walut na przemysł turystyczny Sektor turystyczny jest wyjątkowo wrażliwy na wahania kursów walutowych. Zmiany...

Wpływ zmian politycznych na gospodarkę

Znaczenie Stabilności Politycznej dla Gospodarki Stabilność polityczna jest jednym z kluczowych czynników wpływających na gospodarkę. Stabilne...